طراحی و اجرای دیتاسنتر

طراحی و اجرای دیتاسنتر

دیتاسنتر

همانطور که میدانید حجم اطلاعات روز به روز در حال افزایش است بنابراین نگهداری و مراقبت از این اطلاعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است یکی از مهمترین بخشهای شبکه مراکز دادهها .است طراحی دیتاسنتر نیازمند مهارت و دقت بالایی است ما در این مقاله اطلاعاتی در این مورد در اختیار شما قرار میدهیم پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

مرکز داده، دیتاسنتر یا به لاتین Data Center در واقع فضایی است فیزیکی شامل مجموعه وسیعی از سرورها سرویس دهنده ها سخت افزارهای ارتباطی و همین طور دستگاههای نگهداری داده که به شبکه اینترنت متصل است و در صورت نیاز اطلاعات موجود در هارد و فضای ذخیره سازی در هر کجای دنیا قابل بازخوانی و فراخوانی است. سازمانها شرکت ها، کسب و کارها و مجموعه های دولتی و خصوصی برای نگهداری داده های دیجیتال خود نیاز به یک فضای دیتاسنتردارند.

برترین دیتاسنترها

گوگل

گوگل یکی از بزرگ ترین دیتا سنترهای دنیا محسوب میشود اما این شرکت هیچوقت تعداد سرورهای خود را بیان نکرد. اما بیشتر شرکتهای معتقد هستند که گوگل صاحب بیش از ۹۰۰ هزار سرور است.

مایکروسافت

شیکاگو مایکروسافت نیز یکی از بزرگترین و برترین دیتا سنترها است که حدود یک میلیون سرور دارد.

اجزای مهم سخت افزاری در اجرای دیتاسنتر

در حال حاضر دیتاسنترها بر اساس اجزای سخت افزاری که دارند دسته بندی و شناخته میشوند. این سخت افزارها در تمامی دیتاسنترها به صورت یکسان مورد استفاده قرار میگیرد و ما هیچ پایگاه داده یا مرکز داده ای را نمیشناسیم که از این سیستم ها استفاده نکرده باشد. در صورتی که از خدمات یک شرکت در زمینه اجرای دیتاسنتر استفاده کنید. آنها کل شبکه را خودشان طراحی و نقشه کشی نموده و سپس اقدام به خرید هر کدام از سخت افزارهای زیر می کنند.

 • روتر یا همان دستگاه اتصال به شبکه (Router )
 • سوئیچ شبکه  Network Switches
 • دیوارهای آتش یا فایروال (Firewalls)
 • سیستمهای امنیت و مدیریت داده ها در حریم خصوصی
 • سیستمهای ذخیره سازی (Storage Systems)
 • سرورها (Servers)
 • انواع رک (Racks)
 • کابلها و سیستمهای کنترل و مدیریت ارائه سرویس

امنیت و همگام سازی مداوم در دیتاسنتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است بنابراین باید از انواع سخت افزارها و نرم افزارهای امنیتی بروز در دیتاسنتر استفاده می شود.

طراحی و اجرای دیتاسنتر چگونه انجام میشود؟

عموماً طراحی و اجرای دیتاسنتر بر پایه شبکه پردازشی و ذخیره سازی در یک لوکیشن فیزیک انجام میشود. امکان ارائه سرویسهای اینترنت داخل شبکه و خارج شبکه نیز در آن وجود دارد یک دیتاسنتر یا مرکز داده میشود در مقیاس کوچک، بزرگ و یا قابل گسترش و مقیاس پذیر باشد.

ساختار دیتاسنتر چیست؟

یک دیتاسنتر چند وجه ساختاری دارد که در ادامه به صورت کامل با آن آشنا میشویم.

ساختار فیزیکی

سرورها به طور کلی در زمان اجرا به دو حالت رک مونت و دسکتاپ تقسیم بندی میشوند سرورهای دسکتاپ در حال حاضر پر استفاده تر و محبوب تر هستند لازم است که دیتاسنتر در سقفی بلند اجرا شده و علاوه بر ویژگیهایی مانند امکان نصب تهویه دارای بخشهای اضافه برای گسترش سخت افزار باشد در تمامی دیتاسنترها لازم است که مسیری درست برای گذراندن کابلهای بزرگ و کوچک ،برق شبکه و LAN وجود داشته باشد. معمولاً وجود سقف کاذب، کف کاذب پلتفرم اطفای حریق هم از جمله مهمترین و اساسی ترین پیش نیازهای یک ساختار فیزیکی در طراحی و اجرای دیتاسنتر است.


منابع ذخیره سازی یا
Storage دیتاسنتر

در سرورها اصلی ترین بخش برای نگهداری داده ها و فراخوانی آنها توسط شبکه و پردازنده استوریج یا همان حافظه و منبع ذخیره سازی میباشد ذخیره سازی متصل به شبکه خواهد بود که تحت عنوان Nas شناخته می.شود. ضمن این که این دستگاه به صورت اشتراکی در سطح شبکه سرور و یا اینترنت مورد استفاده قرار میگیرد و میتواند به صورت H.D.D و یا حتی حافظه هیبریدی باشد.

سیستم برق پشتیبان دیتاسنتر

یکی از مهمترین بخشها در طراحی و اجرای دیتاسنتر مرکز برق پشتیبان خواهد بود که تحت عنوان UPS دیتاسنتر هم شناخته می.شود دیتاسنترهای بزرگ از ژنراتورهای برق قوی هم استفاده میکنند که در صورتی قطعی جریان برای چند ساعت بدون مشکل و مداوم کار کنند. البته که این موضوع باید با تخصص و تجربه ای که شرکتهای پشتیبان و اجرا کننده دارند مورد بررسی قرار گرفته و سپس کل پلتفرم اجرا شود.

سیستم پشتیبان گیر

در اجرا و طراحی دیتاسنتر یکی از کلیدی ترین و مهمترین بخشها که نباید هیچگاه فراموش شود مجموعه بک آپ خواهد بود. بک آپ دیتاسنتر در واقع سیستمی است که به صورت جداگانه تمامی اطلاعات روی آن ذخیره میشود و در صورت بروز هرگونه مشکل در کمترین زمان ممکن به عنوان سرور دوم وارد عمل شده و داده ها را فراخوان میکند.

دیتاسنتر اشتراکی یا اختصاصی؟

ممکن است در بحث طراحی و اجرای دیتاسنتر این سوال هم مطرح شود که در نهایت برای سازمان کسب و کار وب سایت شرکت و یا مجموعه ما سرور اختصاصی مناسب است یا دیتاسنتر اشتراکی؟ پاسخ به این سوال بستگی به دانش شما از شبکه و همین طور نیازتان خواهد دارد.

دیتاسنتر اختصاصی

دیتاسنترهای اختصاصی مناسب شبکه هایی هستند که ایمنی در آنها حرف اول را میزند و میخواهند از کل منابع سرور برای خودشان استفاده کنند. در واقع سرعت اجرای درست و پهنای باند برای آنها اهمیت دارد.

دیتاسنتر اشتراکی

پلتفرم بعدی در اجرای دیتاسنتر حالت اشتراکی است که در یک فضای فیزیکی میتوان ده و یا حتی بیش از هزار سرور کامپیوتری میزبانی کرد و هر کدام از آنها و یا یک کامپیوتر را به صورت مشترک به چند کسب و کار اختصاص داد. در این صورت سطح ایمنی کاهش پیدا کرده و سرعت اجرای داده ها و فضای ذخیره سازی نیز کمتر میشود اما مزیت آن هزینه پایین تر است.

اهمیت اجرای دیتاسنتر برای کسب و کارها

همانطور که گفته شد در دهه های اخیر به دلایل مختلف تقاضا برای اجرای دیتاسنتر افزایش یافته است. اکنون دیتاسنترها

نقش بسیار مهمی در حوزههای مختلف دارند و فعالیتهای مختلف دولت و کسب و کارها به عهده آنان است.

انواع دیتاسنتر یا مرکز داده از نظر نوع طراحی

به طور کلی انواع مرکز داده در ۵ دسته بندی کلی شناخته میشوند که این تقسیم بندی تا حدی بر اساس وسعت استفاده نوع شبکه و تکنولوژی مورد استفاده در آن خواهد بود.

Hyperscale

طراحی و اجرای دیتاسنتر بر پایه هایپر اسکیل مقیاس پذیری فوق العاده بالایی دارد و میتوان آنها را به مرور ارتقا داده در واقع شرکتهای بزرگ از این نقشه طراحی استفاده میکنند گوگل اپل و… از جمله آنها هستند میتواند یک میلیون سرور در واحدهای ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ باشد.

Colocation

کولوکیشن سرویسی مبتنی بر ارائه سرویس فضا برق و قابلیتهای نگهداری مانند کولینگ است کسب و کارهای نوپا میتوانند از آن استفاده کنند.

Wholesale Colocation

این سرویس نیز ویژه شرکتهای بزرگ است که یک فضا به شکل اتاق با تمام امکانات به آنها اجرا داده میشود و البته خود مسئول نگه داری و اجرای آن نیستند. مشتریان این سرویس به صورت کامل میتوانند زیر ساخت ها را مدیریت کنند

Enterprise

نوع دیگر طراحی و اجرای دیتاسنتر بر مبنای شبکه مراکز خصوصی است. این شبکه برای استفاده درون سازمانی کاربرد دارد و به این صورت است که سرورها در یک محل با سرمایه گذاری قابل توجه اجرا میشوند و لازم است که یک تکنسین به صورت ۲۴ ساعته در محل حضور داشته باشد.

Cloud

شبکه ابری نیز سرویسی است که نیازی به خرید تجهیزات سنگین IT در آن نیست و درست مانند یک دیتاسنتر فیزیکی

طراحی میشود. اما تعداد سرور مورد نیاز از طریق یک پنل تحت شبکه و به صورت راه دور کنترل میگردد.

موارد لازم برای امنیت تجهیزات در طراحی دیتاسنتر

 • مجهز به سیستم کنترل و مانیتورینگ
 • مجهز به سنطور نشست آب
 • مجهز به دوربین مدار بسته
 • مجهز به سیستم کنترل رطوبت هوا
 • مجهز به سیستم برق اضطراری
 • مجهز به سیستم کنترل و اطفاع حریق
 • مجهز به سیستم کنترل ولتاژ
 • مجهز به سیستم کنترل گردوغبار و تخلیه آن
 • مجهز به سیستم هشدار
 • مجهز به سیستم تهویه هوا (HVAC)

نحوه معماری و طراحی دیتاسنترها

در اجرای دیتاسنتر و طراحی آن یک موضوع مهم تخصیص فضای مناسب برای دیتاسنترها یا همان فضای سفید و اکتیو است. سرورهای کامپیوتری در یک مرکز داده به صورت طبقه ای داخل رکها قرار گرفته و با کابل کشی که اصولی و استاندارد و مطابق پلتفرم جامع طراحی است در ردیفهای منظم قرار میگیرند این ردیفها اهمیت زیادی دارند. چون در مواقع ضروری باید بتوان کابلها و اتصالات شبکه را مدیریت و یا در صورت نیاز آنها را قطع نمود.

پیش نیازهای اجرای دیتاسنتر

در بحث اجرای دیتاسنتر شما نیاز به ویژگیهای زیر در یک شرکت ارائه سرویس خواهید داشت. آنها را از مجری طرح دیتاسنتر بخواهید.

امنیت داده ها (IT) Security)

یکی از مهمترین مباحث در دنیای شبکه ایمنی داده ها است. در صورتی است. در صورتی که دیتاسنتر شما توان مبارزه با حملات سایبری را نداشته باشد در کسری از ثانیه از پای در می آید.

پایداری خدمات (Continuity)

همواره انتظار میرود که یک شبکه اینترنت یا اینترانت پایداری ۹۹.۹۹ درصد در ۱۳۶۵ روز سال داشته باشد. به هر حال مدام داده ها از سراسر دنیا یا ایران و یا بخشهای مختلف یک شرکت فراخوانی میشوند و لازم است که پاسخگویی در کسری از ثانیه انجام شود.

سیستم مانیتورینگ پیشرفته

سیستم بررسی و مانیتورینگ نیز لازمه یک سرور است. البته که باید مدام دسترسیها نحوه استخراج اطلاعات و نوع ذخیره

اطلاعات مورد بررسی و کنترل قرار بگیرد.

سیستم پشتیبانی

تفاوتی ندارد که از کدام شرکت خدمات طراحی و اجرای دیتاسنتر را دریافت میکنید انتظار میرود که آنها همیشه و یا در موعد معینی که در ضمانت نامه قید شده است پاسخگوی مشکلات نیازها و خواسته های شما باشند. در صورت لزوم خدمات یک آپ ری استور و… نیز با دقت بالایی انجام شود.

استفاده از آخرین تکنولوژی ها

هرچه تکنولوژی های اجرایی سخت افزاری و نرم افزاری دیتاسنتر شما بروز تر باشد. این به نفع کسب و کارتان خواهد بود. استفاده از تکنولوژی روز سطح ایمنی نرم افزاری و سخت افزاری دیتاسنتر شما را ارتقا می دهد.

موقعیت جغرافیایی مناسب

برای ایجاد یک دیتاسنتر یکی از مهمترین مباحث انتخاب لوکیشن یا فضای مناسب است. این فضا بر اساس پارامترهای مختلف مانند سطح دسترسی موقعیت مکانی و همین طور وضعیت جریان برق و…. کنترل میشود.

اهمیت مشاوره پیش از اجرای دیتاسنتر

در صورتی که مایل به اجرای دیتاسنتر هستید احتمالاً هنوز آن طور که باید و شاید در مورد نحوه انتخاب بهترین پلتفرم راهکارهای اجرایی هزینه و…. قانع نشده اید و به دنبال یک پاسخ مشخص در مورد تمامی سوالات و ابهاماتی هستید که احتمالاً در ذهن شما ایجاد شده است. به هر حال استفاده از یک دیتاسنتر اختصاصی مزایای خاص خود را نیز دارد.

اما مدیریت آن دشوار است. در این مورد لازم است که از خدمات مشاوره بررسی و پشتیبانی شرکتهای طراحی و اجرای دیتاسنتر استفاده کنید واحد زیر ساخت شبکه باید بتواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد از طرفی ایمنی آن تهدید نشود و این ایمنی چه از لحاظ نرم افزاری و دسترسی به شبکه و چه از لحاظ فیزیکی در قالب فضای کلی سرور نیز به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

طراحی و اجرای دیتاسنتر کارآمد و مؤثر موجب بهره وری کسب و کار شما و مدرن سازی سطح دسترسی به تجارت های آنلاین و داده های سازمان میشود.